Проф. д-р Теодора Петрова- Иванова

Декан на Факултета по журналистика и масова комуникация при СУ “Св. Кл. Охридски” 2011-2019 г., а в периода 2002-2011 г. е два мандата заместник-декан по учебната и международна дейност. Притежава управленски и административен опит в областта на образованието. Има експертиза в телевизионно програмиране, като доцент по „Телевизионно програмиране” (ВАК, 2002). Областите на научноизследователската й дейност са стратегически комуникации и интерактивни технологии; трансфер на знание; смарт технологии и комуникация; управление на информацията при кризи. Преподавател е във ФЖМК от 1996 г., чете лекции по дисциплините „Комуникативни умения”, „Телевизия и креативна комуникация”, „Телевизионни жанрове”, „Програмният телевизионен дизайн”, „Електронни медии”, „Нови медии”, „ТВ програмиране и ТВ среда.” Доц. Теодора Петрова е специализирала във Великобритания, Ирландия, Франция, Белгия и Португалия, работила е по международни проекти в екипа на UNDP в България, в екипа на „Демократична мрежа” САЩ, фондация „Томпсън-Ройтерс”, в „Център за развитие на медиите” и Фондация „Отворено общество”, Британски съвет-България, работила е с BGRF, Amnesty International and Minnesota Advocates for Human Rights по проекти за правата на човека и домашното насилие. Дългогодишен експерт в работни групи в Съвета на Европа – Страсбург (2004-2008), член на Бюрото по масмедии към Министерство на транспорта и съобщенията (1998-2008 г.), експерт и член на българската делегация в работни групи към Съвета на Европа – Страсбург, Франция. Член  на УС на СБЖ, на Българската академична асоциация по комуникации, член на Обществения съвет на БНР (2006-2008 г.), член на Етичната комисия на печатните медии (2009-2014), на редколегията на първото българско професионално списание за информация, теория и практика – “Пъблик рилейшънс и реклама”, по-късно „Обществена комуникация (2002-2004).

Проф. д-р Веселина Вълканова

от 2019 г. досега е Декан на Факултета по журналистика и масова комуникация при СУ “Св. Кл. Охридски”. Преподавател е по „Графичен дизайн”, „Дизайн на книгата”, „Медиен дизайн и комуникация”, „Комуникационен дизайн”, „Графичен дизайн и визуална култура”, „Уеб дизайн”. Темите в учебните програми на лекционните й курсове включват основните полета на теорията, диахронното развитие и културата на графичната комуникация, както и на нейната среда: застъпени са лекции, посветени на специфичните закономерности на визуално представяне на вестници, списания, книги, реклама, онлайн медии, материали за корпоративна идентичност и др. Член е на престижни научни и професионални организациии, сред които Gutenberg Gesellschaft, на ECREA (European Communication Research and Education Association), член на Съюза на българските журналисти, член на Дружеството на немскоговорящите журналисти. Проф. д-р Веселина Вълканова има участия в десетки национални и международни научни проекти и конференции. Проектът под нейното ръководство „Идентичност и трансформационни модели на дизайна при мултиплатформено представяне на пресата” е отличен като един от най-успешните сред 245 одобрени и реализирани проекти в проведената през 2016 г. в конкурсната сесия за разработване на научни проекти, финансирани със средствата, отпуснати целево от държавния бюджет за присъщата на държавните висши училища научна или художествено-творческа дейност по ФНИ: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/nauka/v_zmozhnosti_za_finansirane/programi/fond_nauchni_izsledvaniya_na_su. Научните й публикации – монографии, статии, студии и изследвания по темата на настоящия конкурс имат 429 цитирания в българската и международната научна общност със срещания в индексите за цитиране на авторитетните бази данни като Google Scholar, Google Books и Google Web, Индексирани публикации в Националната библиография на Република България, OCLC World Cat, Library of Congress. За високи академични постижения през 2012 г. й е присъден Почетен нагръден знак „Св. Кл. Охридски“ – първа степен.

Проф. д-р Евгени Велев

ръководител на катедра „Информационна среда за туризъм, изкуство и култура“ към Факултет по библиотекознание и културно наследство при УниБИТ. Чете лекции по дисциплините „Естетика на изкуството“, „Съвременна история на изкуството“, Православно художествено наследство“, „Културни и арт атракции, анимация“, „Художествено наследство и добри практики на иновативни културни и арт събития“, „Модели на организация и управление на системите на изкуствата“, „Художествено наследство и добри практики на иновативни културни и арт събития“, „Изкуството на ХХ век“, „Колекционерски практики и системата на изкуството“, „Арт мениджмънт“. Ръководител е на на магистърската програма „Музеен и арт мениджмънт“. Научните му интереси са насочени към влиянието на информационната и комуникационната среда за усъвършенстване на системата на изкуството и към постмодерните концепции в идентификацията, опазването, съхраняването, социализацията и мениджмънта на художественото наследство. Има редица публикации в областта на изкуствознанието, естетиката, културологията и наукознанието. Автор е на десетки статии, научни доклади, съобщения и на научните монографии „Постмодерна информационна среда и съвременно изкуство” и „Мениджмънт на художественото наследство”. Ръководител е на „Разработване на концептуален модел на иновативна образователна и културно-развлекателна среда за личностно и общностно развитие в процеса на образованието по изкуствата и културата през целия живот“(Договор ДФНИ КО2 / 17 от 12.12.2014 г.), с успешно приключил  първи етап от реализацията му. Работи в областта на визуално-пластичните изкуства, на графичния дизайн и рекламно-издателската дейност. Художник е на университетския Кирило-Методиевски вестник „За буквите о писменех“. Има множество реализирани проекти в сферата на съвременното изкуство, както и културни такива в градска и природна среда, инсталации, хепънинги, симпозиуми, пърформанси, участия в пленери и симпозиуми в страната и чужбина и др. Инициатор и изпълнител е на проекта „Скулптурен парк за съвременни визуално-пластични изкуства” в дворното екстериорно пространство на УниБИТ. Продуцирал е и участвал в създаването на документален филм за живота и делото на Преподобна Стойна. Автор е на прозаичната книга „Най-дългият таратор”, на поетичните книги „Нажежени пясъци“, „Чакалня за пътници на отдавна затворена гара“, „Последно за сянката ми“ и на книгата с репродукции на живописни, скулптурни и фотографски творби „Визуално-пластични внушения 2004-2014“.

Проф. дфн Иванка Янкова

Декан на Факултета по библиотекознание и културно наследство при УниБИТ. Проф. Янкова е и директор на Центъра за професионално обучение към УниБИТ.  Има незаменим опит както в преподаването на курсове за професионално и продължаващо обучение, при това в различни формати – редовно, задочно и дистанционно.  Осъществила много проекти и изследвания в областта на организацията, управлението и маркетинга на културните институции, приложението на информационните и комуникационните технологии в културните институции; на съвременното информационно осигуряване и дигитализацията на фондове, както и в областта на историята на българската литература и на историко-социологическите изследвания на Българското възраждане. Един от най-търсените експерти в тези области, участник в комисии, кръгли маси и създаване на редица правителствени документи, свързани с повишаване на нивото на българския научен продукт; пионер при създаването на модели – електронни бази данни на публикационна активност и качество на българските учени; декан, научен ръководител и преподавател, основател на първата катедра по библиотечен мениджмънт в България и изградил екип от последователи и изследователи в тази област, който има изключително модерно мислене и способности да организира иновативни проекти – български и международни. Тя е участник и в Интензивна програма „Библиотечно –информационен и културен мениджмънт – академично лятно училище“ – (София, 2011 и Загреб, 2012г). Проф. Янкова, съвместно с проф. д.ик.н. Стоян Денчев е работила по проект „Модел за създаване на информационна среда за стимулиране на научните изследвания в областта на културно-историческото наследство ФНИ (МОН).

Гл. ас. д-р Светла Станкова

е главен асистент от април 2018 г. в катедра „Комуникация и аудиовизуална продукция”, ФЖМК – СУ. Чете лекции по дисциплините „Образът на врага в медиите”, „Политически имидж” и „Медиите в политиката”. Научните й интереси са в сферата на публичните комуникации и медиите, ПР стратегиите и изграждането на имидж, културното наследство и българското народно творчество. Д-р Станкова е канена като гост-преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски”, в специалност „Култура и медии”. Има шестмесечна специализация в Университета „Томаш Масарик”, Бърно, Департамент по социални науки. Научен секретар и член на 65-то дружество към Съюза на българските журналисти, „Медиите на ХХI век”, както и на Българската академична асоциация по комуникации.

Гл. ас. д-р Камелия Нушева

e главен асистент от 2016 г. в катедра „Информационна среда за туризъм, изкуство и култура“ към ФБКН при УниБИТ. Основните й научни интереси и публикации са в областта на организацията, управлението и маркетинга на културните институции, приложението на информационните и комуникационните технологии в организациите; на съвременното информационно осигуряване и дигитализацията на библиотечните фондове, както и в областта на информационните технологии в туризма. Участник е в редица проекти, свързани с повишаването на информационната грамотност, стимулиране на четенето, библиотечен мениджмънт и др.

Докторант Мериан Велева

е редовен докторант в УниБИТ, във факултета Факултет по Информационни науки (ФИН), катедра „Автоматизирани информационни системи“, в докторска програма „Автоматизирани системи за обработка на информация и управление“ с дисертационен труд на тема: „Методи и технологии за обработка и визуализация в медийното изкуство“. Има две бакалавърски степени по „Информационни ресурси на туризма“ (ИРТ) и „Информационни фондове на културно-историческото наследство (ИФКИН) и магистърска степен по магистърска програма „Информационни технологии в медийния бизнес“. Има международен опит в програмата за обмен на студенти по програмата за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+ в „Ягелонски университет“, гр. Краков, Полша.

За контакт

София 1000, ул. Московска 49
+359 02 9308 202